هر آنکه رنگ ما بگیرد به عرش کبریا نشیند10 روش برای راه اندازی یک شرکت خلاق

10 روش برای راه اندازی یک شرکت خلاق


اگر خلاقیت و نوآوری برای رشد شرکت شما اهمیت دارد، هیچ چیز به اندازه ایجاد یک فرهنگ سازمانی خلاق و انعطاف پذیر نمی تواند به شما کمک کند.

تضمین میزان وسعت شرکت، صنعت یا بودجه ی شما، تغییرات زیست محیطی و رفتاری برای بهبود خلاقیت تیم شما اهمیت چندانی ندارد، بلکه مسئله ی مهم این است که استعدادهای مناسب را جذب کرده و میزان رشد شرکت خود را در نظر داشته باشید.

در اینجا 10 روش برگرفته از تجربیات شرکت های خلاق برای تغییر روش شرکت شما وجود دارد:

  1. در نظرگرفتن فضای مناسب کاری

     فضای کاری تأثیر بسیار زیادی روی شرکت شما دارد.  دلیل این امر کاملاً مشخص است که، در دنیای امروزی فضاهای کاری بدون تنوع و نوآوری موجب خستگی و کسالت کارکنان شده و انرژی و شادابی  آنها را بسیار کاهش می دهد. پس مطمئناً در چنین محیطی رشد و پیشرفت مورد نظر هیچ گاه حاصل نخواهد شد .

      وجود فضاهای بزرگ، طراحی اتاق کاری، تهویه مناسب در محیط و همچنین امکانات دیگری از قبیل مکان هایی برای سرو غذا و استراحت، پارکینگ های مجهز و ... محیط مناسبی برای کارکنان فراهم خواهد کرد. اگر در حال راه اندازی شرکتی جدید هستید با در نظر گرفتن این نکات وهمچنین استفاده از سیستم های به روز و پیشرفته، تزیین محیط با ابزارهای زیبا میتوانید موفقیت و رشد کار خود را تضمین نمایید.

  1. ساعت کاری مناسب

    با توجه به اینکه ساعت کاری ثابت  نشان دهنده ی نظم سازمانی است اما  یک کسب و کار با چنین روشی خلاقانه نخواهد بود. افراد دارای ظرفیت های متفاوتی برای انجام کار هستند و در ساعت های خاصی بازده بیشتری خواهند داشت.

    همچنین برای برخی از افراد، بهترین زمان برای آن ها در اواسط شب و یا در طول  ظهر یا به طور کلی زمان هایی که ذهنشان آرام است، زمان بهتری خواهد بود. به عنوان مثال در دنیای مدرن امروزی، توسعه دهندگان در زمان " after-hours"  یا  زمان هایی که سکوت برقرار است بازده بیشتری داشته و به طور کارآمد فعالیت می کنند. به این ترتیب، ممکن است برخی ساعت های روز را بخوابند و درساعتهای شبانه به خوبی کار کنند.

   اگر می خواهید بهره وری و بازده کار خود را بالا ببرید، ساعت کاری انعطاف پذیر برای اعضای تیم خود فراهم نمایید. این انعطاف پذیری می تواند استعداد های خلاق در انواع قشر جامعه را به شرکت شما جذب نماید.

  1. در نظر گرفتن تعطیلات ومرخصی های نامحدود

    یک روش خلاقانه برای ایجاد کسب و کار موفق این است که زمان استراحت برای کارکنان محدود نباشد. باید این نکته را در نظر بگیریم که دور شدن از محیط کار و استراحت و تفریح می تواند نیروی تحلیل رفته را بازگردانده و انگیزه ی بیشتری به افراد بدهد. همچنین با رفتن به جاهای مختلف ایده هایی به ذهن خطور کرده که می تواند تغییر و تحول کلی به وجود آورد.

    برخی از تیم های خلاق برنامه ی یک  سفر مهیج را برای کارکنان در نظر گرفته و به صورت جمعی به تفریح و خوش گذرانی می پردازند. این روش علاوه بر اینکه در ریتم کاری تنوع ایجاد می کند، می تواند دید کارکنان را وسعت بیشتری بخشیده و فکر آن ها را آزاد نماید در نتیجه به خودی خود بهره وری بالاتر خواهد رفت.

 

  1. ساختن یک تیم متنوع

      مشکل بسیاری از صاحبان کسب و کار یافتن کارکنان خوب است. شاید افراد مورد نظر آن ها کسانی هستند که، شباهت زیادی به خودشان دارند. اما این ایده اشتباه است چون، این امر موجب رسیدن به هدف مورد نظر نخواهد شد.

     اگر شما در حال تلاش برای ایجاد خلاقیت هستید، این روش اشتباهی است که افرادی شبیه هم را یک جا جمع کرده و بخواهید یک کسب و کار نوآورانه خلق کنید. بلکه می بایست افرادی با استعداد و فرهنگ های متفاوت را کنار هم قرار داده تا تنوع بیشتری بین آن ها برقرار شود.

 

  1. تیم را در اولویت قرار دهید

    برای داشتن سازمان کاری موفق کارکنان را به عنوان بزرگترین اولویت خود قرار دهید در حالی که ممکن است اولویت اول برای شما مخصوص مشتریان باشد.

   با توجه به الگوی کاری مدیران اجرایی قدرتمندی مانند،  گروه ریچارد برانسون و تونی هسیه، این اصل که کارکنان را در اولویت اول قرار دهند ثابت شده و نتیجه ی خوبی هم برای کارکنان و هم صاحبان کسب و کار داشته است.

 

  1. حمایت از قدرت ریسک کارکنان

   اکنون که فاکتور خلاقیت و ایده پردازی مورد توجه شما قرار گرفته، این نکته را هم در نظر داشته باشید که قدرت ریسک کاری سازمان خود را افزایش دهید. اگر به شرکت های موفق توجه داشته باشید هیچ کدام از آن ها تابع قوانین ثابتی نبوده و ریسک پذیری در کار آن ها بسیار به چشم می خورد.

    راه اندازی یک شرکت نوپا خود امری با ریسک بالا است که دارای خطرات و فراز و نشیب های زیادی می باشد. شرکتهایی مانند گوگل این امکان را به کارکنان خود می دهند که یک درصد از زمان کارشان را صرف انجام پروژه و کارهای خود کنند با این امر ریسک پذیری کارکنان خود را در محیطی اختصاص یافته تشویق می نمایند. این نکته را در نظر داشته باشید که ایده های نو از قوانین و راه و روش های ثابت به دست نخواهند آمد.

 

  1. انتقاد پذیر باشید

   همواره اختلاف نظر ها را مورد توجه قرار داده و به آن ها اهمیت دهید. از وجود اختلاف نظر نگران نشوید و سعی نکنید که برای حل آن ها اختلافات اداری و جنگ روانی به راه بیاندازید بلکه از آن ها برای پشرفت کار خود استفاده کنید.  انتقاد و اختلاف نظر مبنای بسیاری از بحث و گفتگو ها است که موجب بروز مشکلات به طور واضح شده ونشانه ی پیشرفت شرکت شما می باشد.

 

  1. حل مشکلات گروهی

    بسیار دیده شده که در شرکت های مختلف مشکلات، به صورت گروهی بررسی و حل می شوند. در این باره تمام اعضای گروه اعم از مدیران و کارکنان،  حداکثر تلاش خود را برای ارائه ی بهترن خدمات، به کار می گیرند.

    ایجاد یک موقعیتی که افراد با مهارت ها و دیدگاه های کاملا متفاوت با هم کار کنند، می تواند بهترین نوع خلاقیت را تحریک کرده و پیشرفت های غیر منتظره ای به ارمغان آورند.

 

  1. مستقیم باشید

    از نیاز به دیپلماسی اجتناب کرده و اجازه دهید که افراد احساسات خود را بیان کنند.  اعضای تیم خود را تشویق کرده و به طور آشکارانه صحبت کنید و نگران نباشید که خود را "خوب" جلوه داده و یا اینکه ممکن باشد به احساسات دیگران آسیب برسانید. ایجاد یک فرهنگ که در آن کارکنان سؤال های خود را با آرامش کامل و بدون حالت دفاعی از یکدیگر بپرسند، علاوه بر اینکه سوال پرسیدن را رایج می کند، موجب تضمین روند رشد کار شما خواهد شد.

 

  1. اراده و اعتماد به نفس را تحریک کنید

     در یک شرکت کوچک با چشم انداز بالا، اگر حتی کارکنان کم سن و سال مسئولیت پاسخگویی به مردم را داشته باشند و همچنین کارهای بزرگی به افراد سپرده شود، روحیه ی اراده و اعتماد به نفس آن ها تقویت خواهد شد. این امر موجب ایجاد فضای مناسب و خلاقانه ای می شود.

جایزه: این فاکتور سرگرم کننده را همواره به خاطر بسپارید

    به یاد داشته باشید که در تمام زمینه های کاری مشوق کارکنان و تیم خود شوید و با این روش انعطاف پذیری کار خود را بالا ببرید. همچنین می توانید امنیت شغلی و بازده افراد را تحت تاثیر قرار داده و نتیجه ی آن را در روند کار خود مشاهده کنید.

    محیط های کاری خشک و بی روح، صاحبان کار بی حوصله، هیچ گاه موجب پیشرفت کار نخواهند شد. همواره تنوع و خلاقیت را در نظر داشته باشید تا بتوانید افراد با استعداد بالا را جذب کرده  و رسیدن به هدف را برای خود قطعی نمایید.