هر آنکه رنگ ما بگیرد به عرش کبریا نشیندچگونه هوش مالی خود را افزایش دهید؟

چگونه هوش مالی خود را افزایش دهید؟


وقتی صحبت از مدیریت مالی می شود، بسیاری می پندارند که اطلاعات زیادی راجع به این موضوع دارند و به یادگیری در این زمینه اهمیت نمی دهند. در صورتیکه میتوان مهارت های مدیریت مالی را طبق جدیدترین روش ها،و همچنین اطلاعات مالی خود را افزایش داد. به همین دلیل است که بیشتر صاحبان کسب و کار، بر دیگر جنبه های کسب و کار خود تمرکز می نمایند، صرف نظر از اینکه مهارت های مالی خود را افزایش دهند.

معمولاً دو مسئله وجود دارد که صاحبان کسب و کار را با خطر روبرو می سازد: مسئله ی اول این است که، آن ها بدون رسیدگی و ثبت  درآمد ها و مخارج خود، هزینه های بسیاری را پرداخت نموده و مدیریت مناسبی در این زمینه ندارند. دوم اینکه، برای افزایش سود و درآمد خود برنامه ریزی می کنند اما، توانایی کارکردن با اعداد و ارقام  و مطرح کردن سؤال های اساسی، برای بهبود و بررسی وضعیت مالی خود و کسب و کارشان را ندارند.

اگر در مدیریت مالی و تجاری خود ضعیف هستید، به خصوص در مواردی که نیاز است با اعداد و ارقام کار کنید، ممکن است هوش مالی ضعیفی داشته باشید. اما نگران نباشید چون، تعداد زیادی هستند که مهارت های مدیریت مالی ضعیفی دارند. همچنین بسیاری مدیریت مالی را با ترس و اضطراب همراه می دانند و با بهانه هایی همچون درگیری زیاد با مسائل کاری، زمان لازم برای بررسی و تجزیه هزینه های خود، صرف نمی کنند.

از آنجایی که آموزش برای افزایش مهارت های مدیریت مالی، از اهمیت بالایی برخوردار است، در اینجا 5 روش مهم و به اثبات رسیده در این زمینه ارائه خواهد شد. با به کارگیری این روش ها به طور قطعی می توانید هوش مالی خود را به طور قطعی افزایش داده و مهارت های خود را بهبود ببخشید.

 

5 روش تضمینی برای افزایش هوش مالی

  1. خواندن کتاب ها و مجلات

مطالعه روشی بسیار عالی برای افزایش هوش مالی است. کتابهای بسیاری در زمینه ی سواد مالی و مدیریت وجود دارد. برای مثال کتاب "سرمایه گذار هوشمند"، را می توان نام برد. کتابهایی با این موضوع می توانند، راه های مدیریت هزینه های شخصی و تجاری را آموزش داده و همچنین روش هایی برای پرداخت هر چه سریعتر بدهی ها و استراتژی های لازم برای سرمایه گذاری را، ارائه می دهند.

با صرف هزینه دراین زمینه و با تهیه کتابهای مفید و مطالعه ی آن ها، می توانید راهکارهایی برای بهبود هوش مالی خود آموخته و آن ها را در بقیه مراحل زندگی خود استفاده نمایید.

  1. شرکت در سمینارها

هر سال تعداد زیادی سمینار در این زمینه، برگزار شده و طیف وسیعی از راهکارها و نکات مفید برای افزایش هوش مالی، ارائه می شود. شما می توانید با توجه به تبلیغات مختلف از برگزاری سمینارها آگاه شده و اقدامات لازم برای شرکت در آنها را انجام دهید.

سمینارهایی با این موضوع معمولاً توسط اکارشناسانی ارائه می شود که، مدیریت مالی و تجاری بسیار خوبی داشته و به طور شخصی روزانه با بسیاری از مسائل در این زمینه روبرو هستند و درمورد آنها چاره اندیشی می کنند.  با این حال بسیاری از این سمینارها هزینه بردار هستند اما، با توجه به اهمیت آنها،  ارزش مفاهیمی که ارائه می شوند و اطلاعاتی که به دست می آورید، هزینه کردن در این زمینه برای موفقیت شما در آینده بسیار لازم خواهد بود.

 

  1. خواندن وبلاگ ها

اگر شما با هزینه کردن برای خرید کتاب، یا شرکت در سمینارها موافق نیستید، می توانید با استفاده از سایت ها و وبلاگ های موجود در این زمینه، مهارت های مدیریتی و هوش مالی خود را افزایش دهید. تنها با جستجو می توانید سایتها و وبلاگ های مهم را شناخته و اطلاعات ارزشمندی از آنها به دست آورید.

  1. از برنامه های کاربردی گوشی های هوشمند استفاده کنید

ممکن است به نظز شما غیر منطقی باشد، اما گوشی های هوشمند می توانند کمک قابل توجهی در افزایش هوش مالی شما نمایند. بسیاری از برنامه های جدید وجود دارند که، می توانند به شما مهارت های مدیریت مالی شخصی و تجاری را آموزش دهند. برخی از برنامه ها می توانند کارهایی در زمینه حسابداری برای شما انجام داده و محاسبات را برای شما راحت تر سازند.

  1. تماشای تلویزیون

اگرچه تلویزیون تنها راه های افزایش اطلاعات مالی را نمی آموزد، بلکه می تواند ابزار یادگیری قدرتمندی باشد. برخی از برنامه های تلویزیونی توسط کارشناسان مدیریت مالی، به شما می آموزند که چگونه برای تبدیل شدن به یک مدیر قدرتمند در زمینه های امور شخصی یا کسب و کار خود، عمل نمایید. آنها همچنین با طرح داستانها و مسائل گوناگون تجربیات خود را بیان کرده و مطالب آموزنده ای را به شما انتقال می دهند.

نکته ی مهم این است که، صرفاً یادگیری به تنهایی نمی تواند هوش مالی شما را افزایش دهد بلکه، برای رسیدن به این هدف می بایست تمام مطالب آموخته شده را در زندگی خود استفاده کرده و آنها را به کار ببرید. با استفاده از ابزارهای معرفی شده، می توانید به میزان قابل توجهی اطلاعات خود را افزایش داده و با دقت و تمرین در انجام آنها مهارت های خود را بهبود ببخشید.

در امر یادگیری هیچ محدودیتی وجود ندارد. پس همواره خود را در این مسیر قرار دهید، تا رشد کرده و به هدف های خود دست یابید.