هر آنکه رنگ ما بگیرد به عرش کبریا نشیندملاک های هوش مالی

ملاک های هوش مالی


مفهوم اصلی هوش مالی بدین معناست: یک حالت ذهنی و ادراکی است که، به شما راه هایی را برای جذب هر چه بیشتر فراوانی و ثروت نشان می دهد. این مفهوم بر اساس پرفروش ترین کتاب جیمی مکنتایر به نام "چیزی که من در مدرسه یاد نگرفتم ولی دوست داشتم یاد بگیرم"، بیان شده است. او در کتاب خود تکنیک هایی برای افزایش ثروت و کاهش حداکثری میزان بدهی را، عنوان کرده است. 

مفهوم هوش مالی

جینی مکنتایر، با استفاده از تجربیات و رفتار مدیران مالی آموخت که، برای افزایش مال و ثروت تکنیک های خاصی وجود دارد و مدیران قدرتمند از این اقدامات بهره می گیرند. به طور کلی این روش منجر به تفاوت های ذهنیت مالی افراد ثروتمند و فقیر شد. این دو دستاورد نشان داد که، موفقیت مالی ما رابطه ی مستقیمی با باورهای اساسی ما درمورد پول دارد. اگر ما همچنان به اعتقادات محدود کننده درباره پول تکیه کرده و بر اساس آنها عمل کنیم، در نهایت از عواقب کارهای نادرست خود در این زمینه رنج برده و هرگز به هدف آزادی مالی دست نخواهیم یافت.

ویژگی های شخصیتی مدیران مالی موفق

این ویژگی ها بر اساس تجربیات چندین ساله کسانی که در کسب مال و ثروت موفق هستند، به دست آمده است.

برنامه ریزی می کنند

افرادی که دارای هوش مالی بالایی هستند، یک طرح جامع از فعالیت های مالی خود ایجاد کرده و هر روز آن را مدیریت می کنند. تمام اقدامات مالی آنها به صورت کنترل شده و طبق برنامه انجام می پذیر.

10 درصد درآمد خود را پس انداز می کنند

این افراد حداقل 10 درصد از میزان درآمد خود را نادیده گرفته و آن را برای برنامه های بلند مدت خود سرمایه گذاری و پس انداز می کنند.  مدیران مالی قدرتمند به مقوله ی سرمایه گذاری و پس انداز بسیار اهمیت داده و همیشه این کار را انجام می دهند.

کم کردن هزینه های خرید

افرادی که در زمینه ی مالی هوشمند هستند، خود را در مقابل وضیت مالی آینده، مسئول دانسته و راه های بلند مدت افزایش ثروت پیش می گیرند. یکی از این روش ها، کم کردن هزینه های خرید است. اگر آنها در زندگی خود بدهی داشته باشند، هنگام خرید به سراغ وسایلی با کمترین قیمت و بهترین کیفیت می روند. آنها بدهی های خود را از سود حاصل از سزمایه گذاری هوشمند خود، پرداخت می نمایند.

 

اهداف مالی بلند مدت و کوتاه مدت خود را تنظیم می کنند

اهداف مالی با داشتن یک برنامه ی مشخص محقق می شود. خرج کردن بدون برنامه ما را به هیچ جایی نمی رساند. برای رسیدن به موفقیت و کسب روز افزون ثروت می بایست اهدافی کنترل کننده برای فعالیت های مالی خود داشته باشیم. تنها داشتن هدف مهم نیست، بلکه باید هر روز روی آن تمرکز کرده و طبق برنامه ی مشخص عمل نماییم.

 

به صورت استراتژیک پول خرج می کنند

مدیران هوشمند هر خریدی را با دقت کامل انجام می دهند. آنها برای هر تصمیم خرید خود، برنامه ریزی کرده و پیامد ها را مورد توجه قرار می دهند. افراد دارای هوش مالی بالا به این درک رسیده اند که خرید های به ظاهر ناچیز معمولاً عواقب طولانی مدت فراوانی خواهند داشت. این عوااقب از دو حالت خارج نیست: یا بدهی ها را افزایش می دهد، یا اینکه فرصت های کسب سود بیشتر را فراهم می نماید.

افراد موفق با هوش مالی بالا توانایی آینده نگری فوق العاده ای دارند. آنها عواقب احتمالی تمام تصمیمات خود را در نظر گرفته و هزینه های آن را بررسی می نمایند. آنگاه قابل توجیه بودن هزینه ها برایشان مشخص خواهد شد. اگر سود بلند مدتی که کسب می کنند برایشان قابل توجیه نبوده و نتیجه ای نداشته باشد، برای هر گونه  اقدام بعدی محاسبه کرده و تصمیمات جدیدی اتخاذ می نمایند.

 

با مشاوران مالی حرفه ای مشورت می نمایند

افراد با هوش مالی بالا در یافته اند که، آنها همه چیز را نمی دانند. از این رو همواره دنبال مشاورانی هستند که سابقه ی طولانی مدتی در زمینه موفقیت مالی دارند و تجربیات آنها می تواند مؤثر واقع شود. مشاوران قدرتمند با بسیاری از فراز و نشیب ها  در زمینه ی فعالیت های مالی آشنایی داشته و تمام راه حل ها را دریافته اند.

تعامل با مدیران مالی موفق

برای تبدیل شدن به یک مدیر مالی موفق باید، ویژگی های شخصیتی، عادت ها و حتی مراسم افراد موفق را یاد گرفته و به کار ببرید. به همین دلیل همواره مدیران مالی با دیگر مدیران مالی موفق در تعامل هستند. آنها به این نتیجه رسیده اند که در هر تعامل با این افراد می توانند به نتایج جدیدی دست یافته و دانش و بینش عمیق تری کسب کنند. با استفاده از نتایج به دست آمده می توانند، در تصمیمات مالی خود به بهترین شیوه عمل نمایند.

استراتژی های جدید مالی را فرا می گیرند

افراد هوشمند در زمینه ی مالی هرگز یادگیری خود را در زمینه های مالی، سرمایه گذاری، اموال، سهام و ... را متوقف نمی کنند. برای آنها پول مانند نفس کشیدن،  یک مسئله ی طبیعی است . آنها در طول روز به هر لحظه زمان خود را برای اعمالی چون؛ گوش دادن برنامه ی صوتی درمورد ثروت، صحبت کردن با دیگران درمورد پول، شرکت در یک سمینار مالی، خواندن بخش مالی روزنامه و دیگر موارد، صرف می کنند. پول راه زندگی را مشخص می کند به همین دلیل افراد هوشمند با اهمیت به این موضوع به موفقیت های مالی بسیاری دست یافته اند.

 

استراتژی های افزایش ثروت

در بخش قبلی به راه های مؤثر برای مدیریت مالی، پرداختیم. در ادامه استراتژی ها و ابزارهایی که ذهن شما را به سوی ثروت و فراوانی هدایت می کند، ارائه می دهیم.

سرمایه گذاری از طریق بانک ها

اولین و مطمئن ترین گزینه برای سرمایه گذاری و کسب درآمد، سرمایه گذاری از طریق سیستم های بانکی است. اگر شما سرمایه و پول خود را در بانک قرار دهید، بعد از مدتی می توانید آن را با سود بیشتر برداشت نمایید. در این زمینه راه های مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد. به سراغ این روش ها بروید و جزئیات آن ها را مشخص کنید و سپس اقدام نمایید.

سرمایه گذاری در کسب و کار

در این مقوله می باسیت کمی احتیاط نموده و با دید بازتری دست به اقدام بزنید. امروزه بسیاری از موارد دیده شده که اغلب کسب و کارهای نوپا پس از مدتی با شکست روبرو شده اند. اشتباه بزرگی که بسیاری از افراد انجام می دهند این است که، آنها سعی می کندد از بقیه پول قرض بگیرند و کسب و کاری برای خود راه بیاندازند. این تصمیم گیری کاملاً اشتباه است چون در صورت شکست علاوه بر کسب نکردن سود، شخص متحمل ضرر نیز خواهد شد.

بنابراین قبل از سرمایه گذاری در کسب و کاری ابتدا تمام جوانب را مورد بررسی قرار داده و مشخص کنید که سودآوری حاصل مورد رضایت شما خواهد بود یا خیر، سپس اقدام نمایید. با راه اندازی کسب و کاری سودآور به طور قطعی می توانید به موفقیت های مالی دست یابید.

 

بهبود عادت صرفه جویی

تا زمانی که شروع به صرفه جویی نکنید، هرگز نمی توانید ثزوتمند شوید. همه ی سزمایه گذاران بزرگ، محافظان عالی برای اموال خود هستند. با این عادت مهم می توانید موفقیت های بزرگی را برای خود رقم بزنید. توجه داشته باشید که صرفه جویی به معنای کم مصرف کردن نیست بلکه، به معنای درست مصرف کردن است. پس با دقت به خرج و مخارج خود می توانید راه های متنوعی برای صرفه جویی بیابید.

 

استفاده از سهام

به جای بیکار نشستن می توانید در مورد سهام های مختلف تحقیق کرده و در مواردی که قصد تولید دارند، میتوانید سرمایه گذاری کنید. یا این روش پول و سرمایه ی خود را در راه های سودآور به جریان بیاندازید.