هر آنکه رنگ ما بگیرد به عرش کبریا نشیندده مورد جلوگیری از بدترین اشتباهات سرمایه گذاران

ده مورد جلوگیری از بدترین اشتباهات سرمایه گذاران


ایده ی کسب درآمد از طریق سرمایه گذاری، مسئله ای گسترده و جذاب می باشد. سرمایه گذاری تنها  یکی از راه های مؤثر افزایش ثروت است. با این حال، اگر شما یک سرمایه گذار مبتدی هستید، شما را از این هشدار آگاه می سازیم که سرمایه گذاری امر ساده ای نیست. با ارتکاب اشتباهات جبران ناپذیر در این زمینه، امکان دارد که تمام سرمایه ی خود را از دست داده، و شراطی بسیار بدتر از قبل برای خود به وجود آورید. در اینجا ده مورد برای جلوگیری از وقوع اشتباهات ارائه شده است.

  1. سرمایه گذاری با قمار متفاوت است

اشتباه نکنید، قمار یا حدس زدن با سرمایه گذاری تفاوت بسیاری دارد. اگر شما بدون آگاهی و کورکورانه سهام خود را انتخاب می کنید، در اصل سرمایه گذاری نکرده اید. سرمایه گذاری به معنای تصمیم گیری و برنامه ریزی است که، شما با آن راحت بوده و آمادگی پیاده سازی آن را داشته باشید.

 

  1. تحقیق و جستجو کلید اساسی است

ممکن است شما به مقوله ی تحقیق علاقه ای نداشته باشید اما، توجه کنید که به کمک تحقیق می توانید، ابزار یا محصولی را درک کرده و از هدف خود و چیزی که به دست می آورید، آگاه باشید. به عنوان مثال اگر در قسمتی سرمایه گذاری کردید، شرکت و برنامه هایش را مورد بررسی قرار دهید.

 

  1. تعیین بازه ی زمانی

برنامه ریزی های خود را بدون در نظر گرفتن بازه ی زمانی انجام ندهید. اگر قصد خرید خانه دارید و در حال جمع آوری پول برای این امر هستید، این سرمایه گذاری برای دوره ی زمانی کوتاه مدت انجام خواهد شد. در حالی که اگر قصد سرمایه گذاری برای آموزش دانشجویان دانشگاه را دارید، این مقوله نوعی سرمایه گذاری طولانی مدت خواهد بود. شما می بایست سرمایه گذاری های مناسب برای بازه های زمانی خود پبدا کنید.

 

  1. توازن ریسک و بازده

همواره به خاطر بسپارید که، بازده مورد نظر شما با ریسک همراه خواهد بود. اگر یک سرمایه گذاری بازده جذاب و قابل توجهی داشت، به میزان ریسک آن نیز توجه کرده و دقت کنید که در صورت بروز اشتباه چه مقدار از سرمایه ی خود را از دست خواهید داد. نکته ی مهم این است که بیشتر از مقداری که می توانید از دست بدهید، سرمایه گذاری نکنید.

 

  1. میزان ریسک خود را در نظر نگیرید

از تحمل ریسک و یا توانایی های خود برای ریسک، نهراسید. اگر شما از آن دسته سرمایه گذارانی هستید که نمی توانند  خود را با صعود یا سقوط در بازار سهام وفق دهند، شاید بهتر باشد که  به جای سرمایه گذاری در راه اندازی شرکت های نوپا، سرمایه ی خود را در توسط سک شرکت معتبر به کارگیرید.

 

  1. تنوع به خرج دهید

تمام تخم های خود را در یک سبد قرار ندهید. ایجاد تنوع یکی از راههای جلوگیری از سرمایه گذاری تنها در یک بخش است. فایده ی بهره گیری از سرمایه گذاری های متعدد، این است که، در صورت شکست در یکی از آنها بقیه ی سرمایه ی شما از بین نخواهد رفت. همچنین این امر از سرمایه ی شما را در برابر نوسانات شدید قیمتها، محافظت می نماید.

 

  1. با قیمت های پایین فریب نخورید

اگر شما تنها به دلیل عدم توانایی خرید چیزی با هزینه ی بالا، روی خرید وسایلی با هزینه ی پایین سرمایه گذاری کنید، قطعاً سرمایه گذاری خوبی انجام نداده اید. درواقع سرمایه گذاری به معنای پیدا کردن ارزش هاست. سهامی با قیمت بالا می تواند از نظر بازده، از ارزش بیشتری برخوردار باشد. ممکن است سهامی از نظر قیمت ارزان بوده، اما سرمایه گذاری برای آن، امر وحشتناکی باشد.

 

  1. هزینه ها را نادیده نگیرید

بیش ازمقدار مورد نیاز برای انجام  معاملات و کارگزاری ها هزینه نکنید. با نگهداری سرمایه گذاری خود و صرفه جویی ، می توانید از سرمایه ی خود محافظت نمایید. همچنین در مورد خرید و پیدا کردن یک کارگزار به دنبال نمونه ای باشید که هزینه های اضافی شما را افزایش ندهد. بنابراین می توانید بازده بیشتری از سرمایه گذاری خود به دست آورید.

 

  1. تحقیقات خود را کامل انجام دهید

هیچ گاه بر اساس این فرض که، بازارها کارآمد بوده و نمی توانید با شناسایی سرمایه گذاری های خوب، درآمد کسب کنید، اقدام به عمل ننمایید.ممکن است کار مشکلی بوده و سرمایه گذارهای دیگر نیز به اطلاعاتی مشابه اطلاعات شما دست یافته باشند، اما شما با تحقیق، سرمایه گذاری های مفید را شناسایی کرده و در زمینه ی آنها اقدام نمایید.

 

  1. مرحله ی نهایی

اگر پولی برای سرمایه گذاری داشته و قادر به مراقبت از روند خود برای عدم بروز اشتباهات هستید، می توانید سرمایه های خود را به کار گرفته و با کسب بازده مناسب از سرمایه گذاری، اهداف مالی خود را محقق سازید.